1988. február 29-től végleges lett a kezelések időpontja, mely minden héten kedden csütörtökön és szombaton négy-négy órás kezelést jelentett. Mindezért Kecskemétre kellett utazni, mely minden beteg házhozszállítását figyelembe véve kb. 240 km utazást jelentett, reggel 6 órától este 6-7 óráig, télen 8-9 óráig.

Mivel a párom veseműködése gyakorlatilag rövid időn belül teljesen leállt, így a dialízis jelentette számára az életet.

A dialízis, másképpen művese kezelés, olyan beavatkozás, mely tartósan javítja a beteg életminőségét.

A dialízis eljárások két fő csoportba sorolhatok, melyek a hemodialízis és a peritoneális dialízis.

Természetesen csak a hemodialízisről fogok írni, hiszen a feleségem ilyen kezelést kapott, így az egyszerűség miatt, a továbbiakban csak a dialízis szót használom.

Már az 1913-as években jelent meg leírás állatokon végzett kísérletekről. Az első embereken végzett dialízis kezelések egy német orvos, Georg Haas nevéhez fűződnek, aki Giessenből származott, és egy veseelégtelenségben szenvedő betegeket 1924 nyarán dializált, de a beteg nem élte túl a beavatkozást.

A holland Willem Kolff 1945-ben egy forgódobos művesét használt az akut veseelégtelenséggel a kórházba szállított 67 éves beteg kezelésére. Kolff az előző években fejlesztette ki azt a készüléket, amellyel az egy héten át tartó dialízis kezelésnek köszönhetően a beteg nem sokkal később normális vesefunkcióval távozhatott a kórházból. A hölgy 73 éves korában hunyt el egy a vesebetegségétől teljesen független betegség következtében.

Mit jelent ez a kezelés?

A dialízis célja a vesék működésének lehető legnagyobb mértékű pótlása. Egy ún. „művese gép” segítségével távolítják el a szervezetben felhalmozódott méreganyagokat és a felesleges vizet. A kezeléshez egy vagy két tűt használnak, feleségem esetében végig két tűvel történő kezelések voltak. Előnye, hogy a véráramlás folyamatos, ezért hatékony. Hátránya, hogy két helyen kell az eret megszúrni. A kéz erezetének védésére, ápolására kiemelt figyelmet kell fordítani a betegeknek. Az artériás tűn keresztül a vér a szűrőbe (dializátorba) jut. A filter membránjának apró pórusai kiszűrik a vérből a méreganyagokat, az életfontosságú elemek azonban, pl. a fehérjék a vérben maradnak. A szervezetben felhalmozódott víz szintén ezeken a pórusokon keresztül távozik. Az egész folyamat biztonságos, melyet a vérpumpával és monitor rendszerrel felszerelt dialízis készülék irányít. A készülékkel gyógyszerek is adagolhatók, pl. a véralvadás gátló Heparin is. Az ily módon megtisztított vér a vénás tűn keresztül jut vissza a keringésbe. A kezelés során percenként kb. 2 dl vér áramlik át a szűrőn.

A művesekezeléskor nemcsak mérgeket távolítanak el, hanem folyadékot is. A dializátorba befolyó és az onnan távozó vér közötti nyomáskülönbség préseli át a folyadékot a membránon. A nyomáskülönbség mértékét és ezáltal az eltávolítandó folyadék mennyiségét szabályozni tudják.

A párom esetében a legnagyobb gondot a két kezelés közötti folyadékbevitel jelentette, hiszen a vizelet teljes hiánya miatt a bevitt folyadék lényegében a szervezetében maradt. Tehát egy-egy kezelésre 2-3 kg, hétvége után pedig 4-5 kg többletsúllyal érkezett. Az ételekre, italokra vonatkozóan majd részletesebb kitérőt teszek.

Az első hónapok nagyon nehezen teltek. Át kellett állni egy teljesen új heti időrendre, mely a családunk minden tagjára új feladatokat jelentett. Szerencsére a nagyszülők mindenben segítettek bennünket.

Azt hiszem a legnagyobb erőt a gyerekeink adták, hiszen ők koruknál fogva még nem tudták olyan tragikusan felfogni a betegséget. Talán ez jelent meg a későbbi években, mivel úgy nőttek fel, hogy anya reggel megy, este jön. Finomakat főz, mos, vasal, mesét mond, segít a tanulásban, egyszóval édesanya.

A 24 év alatt ez végig így volt, s talán az ő erejéből, kitartásából merítettünk mindannyian.

Intelem

Kaptál egy pofont az élettől, s fájt,
Most összetörsz, vagy felállsz?
Kiálts segítségért, ha gyenge vagy,
De ne add fel soha önmagad.
Félsz? Hát kösd be kendővel szemed,
Mert a mélyben leled vesztedet.
Ha lábad néha mégis megremeg,
Állj meg, de előre nyújts kezed!

/Joco57/