Mindenki átesett már olyan fogadalmakon, melyeket elkezdett betartani, de egy idő után, általában rövid idő után, életvitele visszaállt a megszokott kerékvágásba. Amikor nincs kényszerítő körülmény, akkor sokkal nehezebb változtatni. Egyes szakértők szerint legalább harminc napra van szükségünk ahhoz, hogy a régi beidegződések helyett új cselekvési formákat, étkezési szokásokat kell bevezetnünk.

Az alábbi pontokba szedett szempontokat ajánlani tudom mindenkinek, hiszen aki egészséges annak az a fontos, hogy azt megőrizze, aki pedig valamilyen betegségben szenved, annak pedig keresni kell a megfelelő terápiába illeszkedő életmódot. Az utóbbi esetben adott a motiváció, de ne gondoljuk, hogy ebben az esetben lényegesen könnyebb a változtatás.

1 / 7 Elhatározás
Fontos, hogy komolyan elhatározd magadban, hogy változtatni szeretnél eddigi életviteleden. Ha az elején nehéz is lesz, légy kitartó, hiszen csak így fogsz tudni változtatni és elérni sikereket.
Mindig tartsd szem előtt, hogy milyen cél lebeg a szemed előtt, és tartsd ahhoz magadat. Hidd el, csak az első időszak lesz nehéz, és megéri a belefektetett erőfeszítés, hiszen napról napra jobban fogod érezni magad a bőrödben.

Sokszor segít, ha egy füzetbe összeírod a terved, és minden nap tartod magad hozzá. Azokat a napokat, amelyeket sikeresen teljesítettél, kipipálhatod.

2 / 7 Tájékozódj!
Faggasd ki ismerőseidet, akik már belevágtak az életmódváltásba vagy kérd ki szakértők véleményét, akik biztosan ellátnak majd jó tanácsokkal. Válassz olyan mozgásformát, ami legjobban illik stílusodhoz, és tudj meg mindent róla.

Nézz körbe, hogy milyen edzőtermek vannak a közeledben, hogy minél jobban bele tudd illeszteni jelenlegi életviteledbe. Jó, ha van egy olyan barátnőd, aki szintén életmódot szeretne váltani, közösen nagyobb lendülettel vághattok neki, és tudjátok majd támogatni egymást, ha elbizonytalanodnátok vagy nehézségbe ütköznétek.

3 / 7 Szabadulj meg a rossz szokásoktól!
Első lépésként próbáld meg rossz szokásaid mellőzni; ha eddig dohányoztál, nincs mese, le kell tenned a cigit, bár nem lesz könnyű, de az első pár nap után minden egyes nap jobban fogod érezni magad, és a pénztárcádban is észrevehető lesz a különbség.

Motiválásként az első egy havi pénzből, amit cigire költöttél volna, lepd meg magadat egy szép új csizmával! Ha egyéb más rossz szokásod van, arról is próbálj leszokni szép fokozatosan, ám de határozottan.

4 / 7 Csak fokozatosan
Lépésről lépésre építsd bele életedbe a rendszeres testmozgást, először hetente csak kétszer-háromszor sportolj, elég, ha azokon a napokon fél órát szánsz tested karbantartására, majd folyamatosan emeld az edzéssel töltött időt.

Ha futni szeretnél, kezd sétával, majd váltsd fel szépen lassan kocogásra. Napról napra egyre többet fogsz majd bírni, mely önbizalmadat növeli és láthatóan fittebb és vonzóbb leszel tőle. Ne akarj azonnal kilométereket lefutni, kezd rövidebb távokkal, ami szervezetednek és tűrőképességednek megfelelő.

Ha az étrendeden teszel változtatásokat, azt is a fokozatosság elve alapján tedd. Ne vond meg magadtól teljesen a húst vagy szénhidrátokat, csak az adagot csökkentsd. Tanulj meg keveset de jót enni!

5 / 7 Mozgás
Az egészséges életmód elengedhetetlen velejárója a rendszeres sport, fontos, hogy olyan mozgásformát válassz, amit élvezel, és jókedvvel végzel. Már az is jó, ha naponta fél órát sétálsz, az a lényeg, hogy tested átmozgasd és örömmel töltsön el.

Meglátod, csak elkezdeni nehéz, pár edzés után már alig fogod várni, hogy újra kedvenc sportodnak hódolhass. Tested edzésről edzésre karcsúbb és formásabb lesz, feltöltődsz energiával és magabiztosabb leszel.

6 / 7 Táplálkozás
Ha életmódot szeretnél váltani, akkor a táplálkozásra is nagy hangsúlyt kell fektetned, részesítsd előnyben a teljes kiőrlésű pékárukat és a fehér húsokat. Lehetőleg este 6 után már ne egyél, ha mégis megéheznél, akkor gyümölcsöt vagy zöldséget vegyél magadhoz.

A reggelid legyen bőséges, hogy feltöltődj energiával, a nassolást is inkább a délelőtti órákra ütemezd, hiszen a nap folyamán könnyebben ledolgozod, mint este. Ebédre a hal, a csirkemell vagy a pulykamell remek választás egy könnyű körettel, estére pedig igyekezz szénhidráttól és zsírtól mentes táplálékot bevinni szervezetedbe, például egyél egy finom salátát vagy halat zöldséggel
.
7 / 7 Kitartás
Mindig jusson eszedbe, hogy miért csinálod; kellő odafigyeléssel fittebb és egészségesebb leszel, és nem utolsó sorban alakod is sokat fog formálódni, vékonyabb és izmosabb lesz. A rendszeres sporttól és a helyes táplálkozástól közérzeted is javulni fog, sokkal energikusabb és kiegyensúlyozottabb leszel.

Ha nehézségbe ütközöl, semmiképp ne add fel, gondolj az eddigi befektetett munkára, az eredményeidre és a lehetőségekre, melyeket megújult életmódodnak köszönhetsz majd.

A legfontosabb megérteni, hogy az egészséges életmód hosszú távú befektetés, ami megtérül, ha viszont lemondunk róla, a nem kívánt következmények szintén hosszú távon jelentkeznek.

Mindenekelőtt szemléletváltásra van szükség. Mivel a gyermek szocializációjában meghatározó a családi minta, fontos kezdettől jó példával elöl járni. A kisgyermek utánozza a szüleit, s észrevétlenül átveszi a szokásaikat, s a rossz minta ugyanúgy beépül, mint a jó. Nem mindegy tehát, hogy mit lát és tapasztal otthon.